Strona główna » Aktualności » Muzeum 303

Muzeum 303


MOTOCYKLEM W HISTORIĘ

 

Planując wycieczki motocyklowe takie jednodniowe wypady próbuję dotrzeć do miejsc głównie historycznych, pomników, ciekawych muzeów.

 

 

"MUZEUM 303"

 

       Dzisiaj chcę Wam opisać miejsce, które znalazłem 135 km od bazy Szubiego, niedaleko Klasztoru Jasnogórskiego i miejscowości Mokra, pod którą we wrześniu 1939 odbyła się jedna z większych bitew kampanii wrześniowej.

Miejscem tym jest "MUZEUM 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha"

 

 

 


 

" NIGDY W HISTORII LUDZKICH KONFLIKTÓW


TAK WIELU NIE ZAWDZIĘCZAŁO TAK DUŻO TAK NIELICZNYM"

 

Takimi słowami dziękował Polakom

za udział w Bitwie o Anglię

Winston Churchill.


 

    

 

        Jakże wymowne są te słowa w stosunku do Pana Tomasza Kajkowskiego- pomysłodawcę i założyciela tego wspaniałego historycznego miejsca „MUZEUM 303”  oraz jego Przyjaciół, którzy przez takie działania pokazują światu historię. Historię Pilotów walczących w polskich dywizjonach pod angielskim niebem pokazano nam ostatnio na ekranach kinowych w filmach pt. „Dywizjon 303 - Historia prawdziwa” praz „303. Bitwa o Anglię”.

 

 

 

Będąc dzieciakiem przeczytałem książkę Arkadego Fidlera „Dywizjon 303”, a dla Pana Tomasza książka ta stała się inspiracją do stworzenia fantastycznego muzeum poświęconego właśnie polskim pilotom. Większość moich motocyklowych podróży to zwiedzanie miejsc związanych z historią i dlatego trafiłem do tego muzeum.

 

 

 

       Na miejscu, no właśnie. Troszkę już obejrzałem ekspozycji historycznych lecz ta to największa jaką widziałem. Tego tak po prostu nie da się opisać, trzeba i należy to obejrzeć, udokumentować MotoTurystycznie i rozwieść na kołach naszych motocykli po wszystkich stronach świata.

 

 

 

W zbiorach znajdziemy dokumentację, zdjęcia, pamiątki, mundury naszych wspaniałych pilotów oraz tematykę lotniczą II wojny światowej. Wszystko wspaniale wyeksponowane. W ciszy i spokoju oglądając wnętrze samolotu, który był panem życia i śmierci pilota, cofamy się w czasie. Idąc dalej możemy naocznie doświadczyć mieszkania w lotniskowym domu, z którego piloci biegiem wylatywali do swoich maszyn.

 

 

 

Więcej nie opisuję, bo sami musicie odwiedzić to miejsce i pochylić się nad historią przez duże „H”, tworzoną nie przez media lecz przez człowieka, który zainspirowany książką ziścił swoje marzenia oddając hołd polskim pilotom i prawdziwej historii.

Odwiedźcie te miejsca i nie przez pomyłkę napisałem w liczbie mnogiej, bowiem  Pan Tomasz otworzył w przededniu  80 -tej rocznicy Bitwy o Anglię filię „Muzeum 303” w Wilamowie, na lotnisku niedaleko Wilczego Szańca, na którym lądowały samoloty Luftwaffe.

 

 

 

        Patrząc na działania Pana Tomasza i jego przyjaciół nasuwa się refleksja, że najwspanialsze w tym wszystkim jest fakt, że HISTORIA potrafi łączyć ludzi.

 

 

Pozdrawiam,

Piotr "szubi" / MT 168

 

 
O NAS
MATERIAŁY Z PODRÓŻY
AKTYWNOŚĆ
INFORMACJE
Ostrów Wielkopolski
Gramy z WOŚP

Wośp