Strona główna » Aktualności » Szubi w wózku

Szubi w wózku


  

Szubi w wózku, czyli adrenalina pozostaje w krwi.

 

 

 

 

Motocykl z koszem, motocykl z wózkiem, w każdym razie jakby nie nazwać takiego zaprzęgu, to i tak zawsze wzbudza on naszą ciekawość. Moja została pobudzona już dawno, gdy się jeszcze ścigałem.

 

 

W ostatnią sobotę kwietnia na moim ulubionym torze w Petrovicach u Karviny, odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Czeskiej Republiki w dosyć popularnej dyscyplinie sportów motorowych w europie, a mianowicie w Sidecarcrosie. Dodatkiem były także wyścigi qadów

 


 

Wyścigi Sidecarcross, znany również jako motocross sidecar, to gałąź motocrossu. Zwykli motocykliści używają maszyn solo, ale motocykl sidecarcross ma inny rodzaj podwozia motocyklowego.

 

 

  W produkcji motocykl sidecarcross specjalizują się prywatne firmy, bowiem żadna z wielkich firm motocyklowych nie produkuje seryjnie takich motocykli.

 

 

 

 

Najwcześniejsze artykuły pokazują, że sidecarcross rozpoczął się w Wielkiej Brytanii w latach trzydziestych. Podobnie jak w przypadku motocykli drogowych, wczesne motocykle sidecarcross były czymś więcej niż rowerem solo z koszem przyczepionym do ramy za pomocą metalowych rurek.

 

 

W miarę rozwoju sportu motocykle sidecarcross stały się bardziej zintegrowane, chociaż większość zachowała strukturę ramy rurowej. Większość maszyn wyścigowych ma przednie zawieszenie inne od typowych, ponieważ konwencjonalny widelec teleskopowy jest mniej zdolny do pochłaniania naprężeń.

 

 

Napęd to specjalistyczne 2-suwowe jednocylindrowe silniki wielkości potworów, takie jak MTH 630, 750 oraz Zabel, generujące moc z rzędu 100 KM. Obecnie są to najlepsze silniki wygrywajace w Mistrzostwach Świata.

 

 

 

Sidecarcross odbywa się w ten sam sposób, co zwykły motocross na bardzo podobnych torach.

 

 

 Kierowanie motocyklem i obsługa wózka bocznego bardzo różni się od solówek.

 

 

Rolą kierowcy jest obieranie optymalnego toru jazdy, aby maszyna była stabilna i nie przewracała się. Wózkowy musi wychylić się z wózka możliwie jak najwięcej dociążając cały pojazd, porusza on swoim ciałem w sposób ciągły i odgrywa znacznie bardziej fizyczną rolę niż siedzący kierowca. 

 

 

  

Jednym z najważniejszych aspektów wyścigów jest praca zespołowa.

W swojej sportowej karierze  miałem kilka treningowych jazd jako wózkowy i  były to niezapomniane przeżycia.

 


 
 Lewa w Górę,
Bożenka & Szubi / MT 167

 

 

 

 

 

 
O NAS
MATERIAŁY Z PODRÓŻY
AKTYWNOŚĆ
INFORMACJE
Ostrów Wielkopolski
Gramy z WOŚP

Wośp